تاریخچه تمام الگوریتم های گوگل از ابتدا تا کنون

تاریخچه و آخرین تغییرات الگوریتم های گوگل (آپدیت شده تا اردیبهشت 1400)

آنچه که در این مقاله مطالعه خواهید کرد

آپدیت ها و تغییرات الگوریتم های گوگل در سال 2021

جمعه 1 اسفند 1399 – کاهش چشمگیر در نمایش فیچر اسنیپت‌ها (featured snippet)

جمعه 1 اسفند 1399 بود که سرویس MozCast (سرویسی که تغییرات جایگاه سایت‌ها را به صورت اعداد و ارقامی مشابه اطلاعات هواشناسی به کاربران نمایش می‌دهد و روزهای طوفانی این سرویس خبر از الگوریتم‌های جدید گوگل می‌دهند!) کاهشی 40 درصدی در نمایش فیچر اسنیپت‌ها (featured snippet) در صفحه نتایج گوگل (SERP) ثبت کرد. این کاهش به قدری زیاد بود که می‌توان آن را پایین ترین حد نمایش فیچر اسنیپت ها (featured snippet) از سال 2015 تاکنون دانست!
با بررسی دقیق‌تر جزییات این کاهش می‌توان فهمید که بیشترین کاهش شامل حال جستجوهای تک کلمه‌ای و به طور خاص حوزه سلامت و مالی شده است.


چهارشنبه 22 بهمن 1399 – اضافه شدن تکنولوژی Passage Indexing به جستجوهای انگلیسی در آمریکا

در چهارشنبه 22 بهمن 1399 گوگل رسما اعلام کرد که از تکنولوژی جدید خود به نام Passage Indexing (یا Passage Ranking) در جستجوهای انگلیسی در حال استفاده است. همچنین به گفته گوگل این تکنولوژی به صورت تقریبی تا 7 درصد می‌تواند نتایج جستجو را دستخوش تغییرات کند. تکنولوژی Passage Indexing گوگل را قادر می‌سازد تا جواب طولانی‌ترین سوالات کاربران را همانند پیدا کردن یک سوزن در انبار کاه از میان انبوهی از اطلاعات وب سایت ها بیابد و به کاربران نمایش دهد.


آپدیت ها و تغییرات الگوریتم های گوگل در سال 2020

پنج شنبه 27 آذر 1399 – آپدیت بدون نام

چند روز بعد از آپدیت هسته دسامبر، سرویس MozCast (سرویسی که تغییرات جایگاه سایت‌ها را به صورت اعداد و ارقامی مشابه اطلاعات هواشناسی به کاربران نمایش می‌دهد و روزهای طوفانی این سرویس خبر از الگوریتم‌های جدید گوگل می‌دهند!) تغییرات در رتبه سایت ها را در درجه بالا 99 درجه فارنهایت ثبت کرد(درجه فارنهایت سرویس MozCast ارتباطی به دمای واقعی ندارد و دمای بیشتر در این سرویس نشان دهنده تغییرات زیاد در رتبه سایت هاست)
برخی این تغییرات را ادامه آپدیت هسته دسامبر میدانند و برخی معتقدند این تغییرات خود یک آپدیت جدید بوده است.


پنج شنبه 13 آذر 1399 – آپدیت هسته دسامبر 2020

گوگل خبر از یک آپدیت هسته داد که به نظر می‌رسد به سرعت در حال گسترش است و بیشترین تاثیر آن در تاریخ 3 دسامبر یعنی پنج شنبه 13 آذر ماه رخ داد. چند روز بعد برخی از سایت ها گزارش بازگشت رتبه خود را دادند که به نظر می‌رسد این بازگشت رتبه به صورت محدود اتفاق افتاده است.


دوشنبه 21 مهر 1399 – رفع باگ ایندکس شماره 2 (Indexing Bug Pt. 2)

دوشنبه 21 مهر بود که گوگل ادعا کرد عمده اشکالات indexing و canonicalization برطرف شده است. همچنین سرویس MozCast (سرویسی که تغییرات جایگاه سایت‌ها را به صورت اعداد و ارقامی مشابه اطلاعات هواشناسی به کاربران نمایش می‌دهد و روزهای داغ و طوفانی این سرویس خبر از الگوریتم‌های جدید گوگل می‌دهند!) دمای 104 درجه فارنهایت را ثبت کرد که نشان می‌دهد تغییرات اساسی در رتبه سایت ها اتفاق افتاده است.


سه شنبه 8 مهر 1399 – رفع باگ ایندکس شماره 1 (Indexing Bug Pt. 1)

اواسط شهریور ماه بود که گوگل مشکلات indexing و canonicalization را تایید کرد. در 2ام و 8ام مهر ماه نیز برخی کاربران از کاهش صفحات ایندکس شده خود شکایت می‌کردند.


شنبه 25 مرداد 1399 – آپدیت بدون نام

درحالی که رنک ترکرها (Rank Tracker) و MozCast به خاطر تغییرات شدید در رتبه سایت ها خبر از یک آپدیت می‌دادند، گوگل اما این تغییرات را به عنوان آپدیت جدید خود تایید نکرد، همچنین در روزهای آینده نیز برخی از سایت ها از بازگشت موقعیت خود به موقعیت های قبلیشان خبر دادند که نشان می‌دهد ممکن است این تغییرات موقتی بوده باشد.


دوشنبه 20 مرداد 1399 – اشتباه گوگل (Google Glitch)

دوشنبه 20 مرداد ماه بود که سئوکاران اخبار کاهش رتبه های شدیدی که در نتایج گوگل رخ داده است را به اشتراک می‌گذاشتند، این تغییرات به حدی شدید بود که اگر در حالت عادی رخ می‌داد تصور می‌شد که کلمه مورد نظر کامل پنالتی شده است و برای چند ساعت، نتایج صفحه اول گوگل، نتایجی کاملا نامرتبط نمایش داده می‌شد! بعدا گوگل نیز این اشتباه خود در ایندکس کردن سایت ها را پذیرفت و رسما به آن اقرار کرد.


دوشنبه 2 تیر 1399 – رفع باگ گوگل

ابزارهای ردیابی رتبه (rank tracking tools) کاهش های شدید رتبه برخی از سایت ها را گزارش کردند و درحالی که گوگل آپدیت هیچ الگوریتمی را تایید نکرد، یکی از نمایندگان گوگل اشکال موجود در سیستم ایندکس کردن سایت ها را تایید کرد.


دوشنبه 15 اردیبهشت 1399 – آپدیت هسته می 2020

دوشنبه 15 اردیبهشت ماه بود که گوگل رسما خبر از یک آپدیت هسته جدید داد (دومین آپدیت هسته سال 2020)، این بروز رسانی منجر به تغییرات زیادی در رتبه سایت‌ها شد، این تغییرات به حدی زیاد بود که ابزار MozCast دمای تغییرات را 113 درجه نمایش داد که این مقدار دما، بیشترین مقدار بعد از آپدیت مدیک (Medic) در مرداد 1397 (August 2018) است.


چهارشنبه 21 اسفند 1398 – همه‌گیری کرونا (Corona Pandemic)

اگرچه COVID-19 یک بروزرسانی برای الگوریتم‌های گوگل نیست، اما باعث شد رفتار سرچ کاربران به طور کلی دستخوش تغییرات زیادی شود، به نظر می‌رسد اعلامیه سازمان بهداشت جهانی WHO(World Health Organization) در 21 اسفند مبنی بر همه‌گیری کرونا یک نقطه عطف اساسی باشد. همچنین در 16 روز از 31 روز ماه مارس (اسفند و فروردین) سرویس MozCast دمایی بالاتر از 90 درجه را ثبت کرد.


جمعه 18 بهمن 1398 – آپدیت بدون نام

چندین ابزار برای چندین روز متوالی تغییرات رتبه‌بندی بالایی را ثبت کردند (همچنین سرویس MozCast در 18 بهمن، یک قله را با دمای 116 درجه را به ثبت رساند) اما نمایندگان گوگل تاکید کردند که این آپدیت نبوده و همچنین برخی مجموعه داده‌ها نیز خبر از این می‌دادند که این تغییرات تا پنج روز بعد یعنی 23 بهمن ماه خنثی شده‌اند.


چهارشنبه 2 بهمن 1398 – حذف تکرار فیچر اسنیپ‌ها (featured snippet)

تا قبل از این بروزرسانی، زمانی که یک نتیجه به عنوان فیچر اسنیپت انتخاب می‌شد (فیچر اسنیپت‌ها نتایجی هستند که به صورت برجسته در جایگاه صفر گوگل نمایش داده می‌شوند با این هدف که نیاز کاربر را در همان صفحه SERP پاسخ دهند)، این شانس را داشت که یکبار در جایگاه صفر و یکبار در جایگاه یک نمایش داده شود (معمولا نتایج یک تا چهار این شانس را پیدا می‌کنند که به صورت فیچر اسنیپت (featured snippet) در جایگاه صفر نمایش داده شوند)، اما بعد از این بروزرسانی نتایجی که به عنوان فیچر اسنیپت انتخاب می‌شوند دیگر در نتایج عادی (جایگاه یک به بعد) تکرار نمی‌شوند، این تغییر سیاست در نحوه نمایش نتایج جستجوها، باعث تغییرات زیادی در CTR(Click Through Rate) سایت‌ها شد.


پنج شنبه 26 دی 1398 – آپدیت هسته ژانویه 2020

پنج شنبه 26 دی ماه، خبر بروزرسانی هسته دیگری منتشر شد، در طی سه روز سرویس MozCast نیز تغییرات زیاد رتبه سایت‌ها را با دمای بیشتر از 97 درجه، همانند سه بروزرسانی هسته قبلی، به نمایش گذاشت.


آپدیت ها و تغییرات الگوریتم های گوگل در سال 2019

دوشنبه 18 آذر 1398 – استفاده بین المللی گوگل از الگوریتم برت (BERT)

گوگل تایید کرد که الگوریتم پردازش زبان طبیعی BERT به صورت جهانی و در 70 زبان دنیا در حال استفاده است. این اطلاعیه پس از حدس و گمان از طرف جامعه SEO کاران منتشر شده است و زمان دقیق ارائه آن مشخص نیست.


سه شنبه 30 مهر 1398 – آپدیت برت (BERT)

گوگل الگوریتم و سخت‌افزار زیرساخت خود را برای پشتیبانی از مدل پردازش زبان طبیعی برت (BERT) بروزرسانی کرد. الگوریتم برت (BERT) به گوگل کمک می‌کند تا جستجوهای زبان طبیعی را بهتر تفسیر کند و محتوا سرچ شده را درک کند.


چهارشنبه 10 مهر 1398 – آپدیت بدون نام

ترک کننده های صفحه نتایج(SERP Tracker) تغییرات رتبه بندی را در چند روز متوالی ثبت کردند. سرویس MozCast نیز شروع این تغییرات را که در دو روز بعد یعنی جمعه 12 مهر ماه به اوج خود رسید ثبت کرد. گوگل هرگونه انتشار آپدیت جدید را رد کرد و جزییات بیشتری درباره این موضوع منتشر نشد.


سه شنبه 2 مهر 1398 – آپدیت هسته سپتامبر

گوگل بروزرسانی دیگری را در هسته الگوریتم های خود انجام داد. این آپدیت با دمای 97 درجه در MozCast به ثبت رسید و به نظر می‌رسد بر روی سایت‌هایی که پیش از این، از آپدیت‌های گوگل تاثیر پذیرفته بودند، بیشترین تاثیر را گذاشت.


جمعه 21 تیر 1398 – آپدیت موریک (Maverick)

اوضاع رنک ترکرها (Ranking Tracker) و صحبت‌هایی که بین وبمستران رد و بدل می‌شد خبر از یک آپدیت جدید می‌داد. این آپدیت هرچند که توسط گوگل تایید نشد و جزییاتی از آن توسط گوگل ارائه نشد، اما در بین وبمستران به آپدیت موریک(Maverick) معروف شد.


پنج شنبه 16 خرداد 1398 – آپدیت تنوع سایت (Site Diversity)

گوگل از قبل خبر یک بروزرسانی مرتبط با تنوع سایت‌ها (Site Diversity) در نتایج جستجو را اعلام کرده بود. هدف از این بروزرسانی جلوگیری از تکرار بیش از 2 بار یک سایت در صفحه نخست نتایج بود (ناگفته نماند که یک سایت با تمام زیر دامنه‌های آن نیز از نظر گوگل یک سایت به نظر می‌آیند). اما با اینحال، طبق بررسی‌های دقیق انجام شده توسط وبسایت MOZ تاثیر این بروزرسانی به سختی قابل لمس است.


آپدیت ها و تغییرات الگوریتم های گوگل در سال 2015

جمعه 26 تیر 1394 – پاندا 4.2

گوگل از بروز رسانی جدید پاندا (به احتمال زیاد فقط مربوط به تازه سازی داده‌های پاندا) خبر داد و گفت که کامل شدن آن ممکن است ماه‌ها طول بکشد، به همین خاطر تاثیر فوری و نشانه‌ای از آپدیت در الگوریتم پاندا از آن مشخص نشد.


آپدیت ها و تغییرات الگوریتم های گوگل در سال 2014

سه شنبه 1 مهر 1393 – پاندا 4.1

گوگل خبر از یک بروز رسانی مهم در پاندا داد که شامل تغییراتی در الگوریتم آن نیز می‌شود. اینطور تخمین زده شد که این تغییرات بین 3 تا 5 درصد از جستجوها را تحت تاثیر قرار داده است. البته با توجه به عرضه نسبتا کند این بروز رسانی زمان دقیقی برای آن نمی‌توان مشخص کرد.


دوشنبه 29 اردیبهشت 1393 – پاندا 4.0

گوگل به روز رسانی جدید پاندا را تایید کرد. این آپدیت هم شامل تغییر در الگوریتم و هم استفاده از داده‌های تازه‌تر می‌شود. به صورت رسمی اعلام شد که این به روز رسانی تا 7.5% از جستجوهای کاربران انگلیسی زبان را تحت تاثیر قرار داده است.


آپدیت ها و تغییرات الگوریتم های گوگل در سال 2013

پنج شنبه 27 تیر 1392 – احیا پاندا (Panda Recovery)

گوگل یک به روز رسانی دیگر پاندا را تایید کرد. اگرچه مشخص نبود که این بروز رسانی مربوط به آپدیت‌های هر ده روز یکبار پاندا که مت کاتس (Matt Cutts) قبلا راجع به آن‌ها اطلاع داده بود است یا یک به روز رسانی مستقل است. هر چه که است، گوگل در این آپدیت نرمش بیشتری نسبت به سایت‌هایی که در نسخه‌های قبلی پاندا جریمه یا به اصطلاح پنالتی شده بودند از خود نشان داد.

سه شنبه 21 خرداد 1392 – رقص پاندا (Panda Dance)

اگرچه در این تاریخ آپدیتی برای پاندا منتشر نشد اما مت کاتس (Matt Cutts) در نمایشگاه بازاریابی جستجو (Search Marketing Expo) اینطور عنوان کرد که پاندا هر ماه در حال آپدیت است و این آپدیت‌ها معمولا هر ده روز یکبار منتشر می‌شود. این گفته البته برخلاف تصور مردم بود که فکر می‌کردند بعد از بروز رسانی 25ام پاندا این الگوریتم در هر لحظه‌ای در حال بروز رسانی است.


پنج شنبه 24 اسفند 1391 – پاندا (آپدیت 25ام)

در نمایشگاه بازاریابی جستجو (Search Marketing Expo) مت کاتس (Matt Cutts) نوید یک به روز رسانی جدید برای پاندا داد. طبق گفته مت کاتس این آخرین بروز رسانی پاندا قبل از ادغام پاندا در هسته اصلی الگوریتم گوگل است.


سه شنبه 3 بهمن 1391 – پاندا (آپدیت 24ام)

در 3 بهمن 1391 یعنی در اولین به روزرسانی سال جدید میلادی، گوگل خبر از تغییر در الگوریتم پاندا خود داد و طبق ادعا گوگل، این تغییر 1.2% جستجوها را تحت تاثیر خود قرار داده است.


آپدیت ها و تغییرات الگوریتم های گوگل در سال 2012

جمعه 1 دی 1391 – پاندا (آپدیت 23ام)

درست قبل از تعطیلات کریسمس، گوگل یکی دیگر از به روزرسانی‌های Panda را منتشر کرد. آن‌ها رسما آن را تازه کردن (Refresh) نامیدند. این تغییر 1.3٪ از درخواست‌های انگلیسی زبان را تحت تأثیر قرار داد که اندکی بیشتر از آپدیت 21ام و 22ام بود.


چهارشنبه 1 آذر 1391 – پاندا (آپدیت 22ام)

پس از چند سیگنال مختلف، گوگل بالاخره 22امین به روز رسانی پاندا را تأیید کرد که به نظر می‌رسد فقط مربوط به داده‌ها بوده است.


دوشنبه 15 آبان 1391 – پاندا (آپدیت 21ام)

گوگل 21امین آپدیت پاندا را 5 هفته بعد از آپدیت 20ام منتشر کرد. گزارش‌ها نشان دادند که این بروز رسانی یک آپدیت کوچک‌تر بوده و 1.1% از جستجوهای انگلیسی تحت تاثیر آن قرار گرفته‌اند.


پنج شنبه 6 مهر 1391 – پاندا (آپدیت 20ام)

همراه با بروزرسانی EMD، یک برور رسانی اصلی هم برای پاندا منتشر شد که هم الگوریتم و هم داده‌های مربوط به این الگوریتم را دستخوش تغییر قرار داد. به طوری که 2.4% از جستجوها از این بروزرسانی تاثیر پذیرفتند. بخاطر بزرگ بودن این تغییرات، سئو کاران تصمیم گرفتند بجای نامگذاری این آپدیت به پاندا 3.9.3 به سراغ روش نامگذاری ترتیبی بروند و این بروزرسانی، آپدیت 20 ام از الگوریتم پاندا نامگذاری شد.


پنج شنبه 6 مهر 1391 – آپدیت مطالقت کامل دامنه (Exact-Match Domain)

گوگل خبر از تغییر در نحوه برخورد با دامنه‌های کاملا منطبق (EMDs) داد. این تغییر به نحوی رهبری کننده یک جریان بزرگ در کاهش ارزش دامنه‌های کاملا منطبق یا Exact-Match Domains بود. داده‌های MozCast کاهش 10 درصدی حضور دامنه‌های کاملا منطبق (EMDs) را در نتایج گوگل نشان می‌داد. از نظر حجم تغییرات به وجود آمده، این نحوه نگرش جدید 0.6% از کل جستجوها را تحت تاثیر خود قرار داد.


سه شنبه 28 شهریور 1391 – پاندا 3.9.2

بروز رسانی جدید پاندا تنها بر روی داده‌های این الگوریتم بود و تغییرات خیلی کوچکی همراه خود داشت.


دوشنبه 30 مرداد 1391 – پاندا 3.9.1

گوگل یک آپدیت کوچک برای پاندا منتشر کرد که چون آخرین آپدیت سری 3 پاندا به 3.9 ختم شده بود این آپدیت جدید 3.9.1 نام‌گذاری شد.


سه شنبه 3 مرداد 1391 – پاندا 3.9

یک ماه پس از پاندا 3.8 گوگل بروز رسانی جدیدی برای الگوریتم پاندا منتشر کرد. اگرچه هیچ روزی تغییرات رتبه‌بندی‌ها آنقدری برجسته نبود که احساس شود اما رتبه‌بندی‌ها برای 5، 6 روز نوسان داشت. در نهایت گوگل اعلام کرد که پاندا 3.9 چیزی در حدود 1 درصد از جستجوها را تحت تاثیر خود قرار داده است.


دوشنبه 5 تیر 1391 – پاندا 3.8

گوگل یک بروز رسانی دیگر برای داده‌های پاندا انجام داد، به نظر می‌رسد پاندا 3.8 تنها مربوط به داده‌های پاندا می‌شود و تاثیری بر روی خود الگوریتم نداشته است. همچنین تغییرات ناشی از آن کمتر از پاندا 3.7 بود.


جمعه 19 خرداد 1391 – پاندا 3.7

در روز جمعه 19 خرداد، گوگل یک آپدیت دیگر برای داده‌های مرتبط با الگوریتم پاندا منتشر کرد. طبق ادعا گوگل کمتر از یک درصد از جستجوها دستخوش تغییر قرار گرفته‌اند. اما بررسی‌ها نشان داد که تغییرات پاندا 3.7 از دو آپدیت قبلی یعنی پاندا 3.5 و 3.6 بیشتر بوده است.


جمعه 8 اردیبهشت 1391 – پاندا 3.6

یک هفته بعد از پاندا 3.5، گوگل بار دیگر یک بروزرسانی برای داده‌های مربوط به پاندا ارائه کرد. پیامدهای این به روزرسانی نامشخص بود و به نظر می‌رسد که تأثیرات این آپدیت نسبتاً اندک هستند.


پنج شنبه 31 فروردین 1391 – پاندا 3.5

در اواسط یک هفته شلوغ برای الگوریتم‌ها، گوگل خیلی بی سر و صدا یک بروزرسانی جدید برای پاندا منتشر کرد که البته بخاطر ترکیب بروزرسانی‌ها در این هفته اندازه‌گیری دقیق تغییرات پاندا کار آسانی نبود، اما چیزی که مشخص است این تغییرات جزیی بوده‌اند.


جمعه 4 فروردین 1391 – پاندا 3.4

گوگل این بار بروز رسانی جدید خود را طریق توییتر اعلام کرد. طبق اضهارات گوگل پاندا 3.4 در حدود 1.6% از نتایج را دستخوش تغییر کرده است.


دوشنبه 8 اسفند 1390 – پاندا 3.3

سه روز بعد از یک سالگی الگوریتم پاندا، گوگل نسخه 3.3 این الگوریتم را منتشر کرد که البته به نظر می‌رسید تغییرات آن جزیی باشد.


جمعه 14 بهمن 1390 – بسته 17 فوریه (February 17-pack)

گوگل دور جدیدی از بهبودهای کیفی در نتایج جستجو را آغاز کرد (در کل 17 مورد). بسیاری از آن‌ها مربوط به سرعت، تازگی محتوا و غلط‌های املایی بودند. اما یک اطلاعیه مهم و اصلی ادغام الگوریتم پاندا در هسته موتور جستجو گوگل بود.


پنج شنبه 29 دی 1390 – تبلیغات بیشتر از نصف (Ads above The Fold)

گوگل الگوریتم‌های مرتبط به چیدمان صفحه (page layout algorithms) خود را به روز رسانی کرد تا ارزش سایت‌هایی که بیش از نصف صفحه آن‌ها تبلیغات است را کاهش دهد. در گذشته تصور می‌شد که فاکتوری مشابه در الگوریتم پاندا این نقش را بازی می‌کند. اگرچه این آپدیت هیچ نام رسمی نداشت، اما در بین جامعه سئو کاران به الگوریتم “Top Heavy” شهرت پیدا کرد


چهارشنبه 28 دی 1390 – پاندا 3.2

گوگل تایید کرد که یک بروزرسانی در داده‌های مربوط به الگوریتم پاندا رخ داده است. اگرچه اشاره کرد که الگوریتم تغییری نکرده است.


آپدیت ها و تغییرات الگوریتم های گوگل در سال 2011

جمعه 27 آبان 1390 – پاندا 3.1

بعد از پاندا 2.5 گوگل شروع به بروزرسانی‌های پی در پی اما کوچک الگوریتم پاندا کرد. برخی این آپدیت را پاندا 3.1 نامیدند با اینکه هیچ بروزرسانی به طور رسمی 3.0 نام گذاری نشد.


پنج شنبه 12 آبان 1390 – آپدیت فرشنس (Freshness)

گوگل اعلام کرد که یک تغییر الگوریتم مرتبط با Freshness، تا 35 درصد از جستجوهای کاربران را تحت تاثیر قرار خواهد داد (تقریبا چیزی در حدود 3 برابر تاثیر پاندا 1.0 که به صورت عمومی توسط گوگل اعلام شد). این الگوریتم در ابتدا نتایج جستجوهای حساس به زمان را تحت تاثیر قرار داد، اما نشان دهنده تمرکز گوگل بر تازگی محتواهاست.


چهارشنبه 13 مهر 1390 – پاندا فلکس (Panda Flux)

مت کاتس (Matt Cutts) در توییتی اینطور عنوان کرد که انتظار می‌رود در چند هفته آینده تغییراتی در رتبه بندی سایت‌ها بخاطر تغییرات الگوریتم پاندا اتفاق بیفتد.


چهارشنبه 6 مهر 1390 – پاندا 2.5

بعد از چندین ماه گوگل یک بروزرسانی دیگر برای الگوریتم پاندا خود ثبت کرد تا این بروزرسانی هفتمین آپدیت الگوریتم پاندا از زمان معرفی رسمی آن نامگذاری شود. اگرچه اطلاعات دقیقی از این بروزرسانی در دسترس نبود، اما تعدادی از سایت‌ها خبر از تغییرات شدید ترافیک و رتبه خود دادند.


جمعه 21 مرداد 1390 – پاندا 2.4

گوگل به صورت بین المللی برای جستجو‌های انگلیسی و غیر انگلیسی (به جز زبان‌های چینی، کره‌ای و ژاپنی) شروع به استفاده از الگوریتم پاندا کرد. همچنین در گزارشی از گوگل اینطور مشخص شد که این بروزرسانی چیزی بین 6 تا 9 درصد از جستجوها را در کشورهای متاثر از این بروزرسانی، تحت تاثیر قرار داده است.


سه شنبه 1 مرداد 1390 – پاندا 2.3

آنطور که از نتایج گوگل وبسمتر برمی‌آیند به نظر می‌رسد که یک بروزرسانی دیگر رخ داده است. مشخص نبود که آیا فاکتورهای جدیدی معرفی شده‌اند یا این اتفاق، فقط به روزرسانی داده‌های مرتبط با الگوریتم پاندا و فاکتورهای رتبه‌بندی است.


سه شنبه 31 خرداد 1390 – پاندا 2.2

گوگل به بروزرسانی پاندا ادامه داد و نسخه 2.2 رسما تایید شد. بروزرسانی‌های پاندا به صورت مجزا از نتایج زنده(real-time) گوگل اتفاق افتادند که به گونه‌‌ای یادآور بروزرسانی‌های اولیه گوگل دنس (Google Dance) است.


دوشنبه 19 اردیبهشت 1390 – پاندا 2.1

در ابتدا این بروزرسانی پاندا 3.0 لقب گرفت، در این بروزرسانی دور جدیدی از تغییرات اعمال شدند. با این وجود، تغییرات انجام شده به صورت دقیق توسط گوگل مورد بحث قرار نگرفتند و اینطور که مشخص است، تغییرات انجام شده جزیی بوده‌اند.


دوشنبه 22 فروردین 1390 – پاندا 2.0

گوگل بروزرسانی الگوریتم پاندا خود را برای تمام جستجوهای انگلیسی(بدون محدودیت در کشورها) ارائه کرد. سیگنال‌های کاربران در مورد بلاک سایت‌های بی‌کیفیت از طریق صفحات نتایج (SERPs) و مرورگر کروم نیز در یکدیگر ادغام شدند.


چهارشنبه 4 اسفند 1389 – پاندا / مزرعه دار (Panda / Farmer)

یک بروزرسانی بزرگ در الگوریتم‌های گوگل، سایت‌ها را به شدت تحت تاثیر خود قرار داد به طوری که به گفته گوگل تا 12 درصد از نتایج جستجو تحت تاثیر این بروزرسانی قرار گرفته‌اند. الگوریتم پاندا با محتواهای بی کیفیت و کم ارزش، سایت‌های مزرعه محتوا و سایت‌هایی که نسبت تبلیغات به محتوای بسیار بالایی دارند و موارد دیگر مرتبط به کیفیت محتواها به شدت برخورد می‌کند. مشابه سایر الگوریتم‌ها، الگوریتم پاندا نیز چندین ماه طول کشید تا به استفاده گسترده برسد، به طوری تاثیرات آن در اروپا 2 ماه بعد مشاهده شد.


جمعه 8 بهمن 1389 – آپدیت نسبت دادن (Attribution Update)

در پاسخ به مطالب اسپم تولید شده و کپی بردار‌ی‌های شدید توسط وب اسکرپرها (web scraper ها ربات‌های خزنده‌ای هستند که اطلاعات یک سایت را جمع آوری می‌کنند) گوگل یک بروزرسانی جدید ارائه داد که هدف آن رتبه دهی بهتر به صاحبان اصلی محتوا و جلوگیری از فعالیت وب اسکرپرها بود. طبق گفته مت کاتس (Matt Cutts) این بروزرسانی 2 درصد از جستجوها را تحت تاثیر خود قرار داده است. این بروزرسانی را می‌توان یک پیش درآمد واضح برای آپدیت‌های الگوریتم پاندا دانست


شنبه 11 دی 1389 – پنالتی overstock.com

درست در اولین روز میلادی در یک رویداد نادر، درحالی که وبسایت overstock.com به صورت عمومی و علنی در حال سئو کلاه سیاه بود(خیلی خلاصه: این وبسایت به مشتریان خود در ازا دادن لینک به سایت overstock.com تخفیف می‌داد!)، در زمینه‌های مختلف دچار پنالتی‌های دستی و الگوریتمی شدید گوگل شد. یک ماه بعد نیز وبسایت JCPenney به علت مشابه، دچار پنالتی سراسری گوگل شد. هر دو این اتفاقات حاکی از تغییر نگرش گوگل نسبت به رتبه بندی سایت‌ها بودند و خبر از الگوریتمی جدید که بعدها پاندا نام گرفت می‌دادند.


آپدیت ها و تغییرات الگوریتم های گوگل در سال 2010

شنبه 11 اردیبهشت 1389 – آپدیت روز می (May Day)

در اردیبهشت ماه بود که وبسمتران متوجه افت قابل توجهی در ترافیک کلمات کلیدی طولانی(Long-tail keyword) خود شدند. بعدا مت کاتس تایید کرد که روز می یک تغییر الگوریتم با هدف تحت تاثیر قرار دادن کلمات کلیدی طولانی بوده است. به نظر می‌رسید که سایت‌هایی که در مقیاس بزرگ محتواهایی بی‌کیفیت و کوتاه تولید می‌کردند بیشترین ضربه را از این الگوریتم خورده‌اند. این تغییرات، خبر از الگوریتم پاندا می‌دادند که در یکسال بعد یعنی 2011 معرفی شد.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود

ثبت نام