راهنمای صفر تا صد انتخاب نام زیبا برای سایت

چکیده این مطلب
انتخاب نام مناسب برای انواع سایت، سایت فروشگاهی، سایت گردشگری، سایت روانشناسی، روش های ساخت نام زیبا و تاثیرگذار

به دنبال اسم زیبا برای سایت خود هستید اما نمی‌دانید یک اسم مناسب باید دارای چه ویژگی‌هایی باشد؟ از اینکه دامنه اسم‌های مورد علاقه‌تان گرفته شده خسته شده‌اید و کم کم دارید به یک اسم معمولی یا شاید بد رضایت می‌دهید؟ در این مقاله دقیقا درباره نکاتی که در انتخاب اسم سایت و به طور کلی انتخاب اسم برند باید دقت کنید صحبت می‌کنیم و به شما کلیدهایی می‌دهیم که بتوانید بسنجید اسمی که انتخاب کرده‌اید مناسب است یا نه.در پایان مقاله روشی را به شما آموزش می‌دهیم که خیلی راحت بتوانید دامنه‌های آزاد مربوط به حوزه کاری سایت یا برند خود را پیدا کنید و دیگر نگران گرفته شدن دامنه نباشید!

با خواندن این مقاله شما قادر خواهید بود برای هر نوع سایت و کسب و کاری از گردشگری گرفته تا فروشگاه اینترنتی یک اسم مناسب و قدرتمند که دامنه آن آزاد است پیدا کنید!

اگر عاشق کسب و کارتان نیستید اسم سایت خود را شیر یا خط کنید!

تمام ما حداقل یکبار هم که شده با این پرسش رو به رو شده‌ایم که : “فلانی از اسمت راضی هستی؟ اگه قرار بود خودت اسمت رو انتخاب کنی اسم خودت رو چی می‌ذاشتی؟”

یک پرسش خیلی مهم که قبل از تحقیق درباره اسم سایت باید از خودتان بپرسید این است که آیا این کسب و کار که حالا دنبال اسم برای آن هستید آنقدر برایتان اهمیت دارد که حس کنید دارید برای فرزندتان اسم انتخاب می‌کنید؟

اگر جواب این سوال منفی است لازم نیست ادامه این مقاله را بخوانید و به شما قول می‌دهم که کسب و کارتان هم نخواهد گرفت، پس الکی برای انتخاب اسم و دامنه مناسب وقت خود را در سایت‌های مختلف هدر ندهید و اولین اسمی که به ذهنتان رسید را بگذارید و چند ماه بعد هم کسب و کارتان را جمع خواهید کرد…

اما اگر به کسب و کار خود عشق و علاقه دارید، باید به اندازه انتخاب اسم فرزندتان برای آن اهمیت قائل شوید چرا که دیر یا زود به قدری با کسب و کارتان انس می‌گیرید که حس می‌کنید در حال بزرگ کردن فرزندتان هستید!

اهمیت انتخاب اسم مناسب برای سایت

همبرگرهایی که به جای کراک، مک دونالد شدند!

پس حالا که برایتان این نام اهمیت دارد بگذارید درباره تاثیر اسم زیبا برای سایت یا برند صحبت کنیم که چقدر می‌تواند معجزه کند.

حتما اسم همبرگرهای مک دونالد را شنیده‌اید، آیا داستان پشت سر این همبرگرها را هم می‌دانید؟ اگرهمین الان در گوگل سرچ کنید موسس همبرگرهای زنجیره‌ای مک دونالد با نام “ری کراک” مواجه خواهید شد که هیچ ارتباطی به اسم مک دونالد ندارد!

مک دونالد فامیلی دو برادر است که اولین شعبه مک دونالد را تاسیس می‌کنند اما در نهایت مجبور می‌شوند کسب و کار خود را به فردی به نام ری کراک واگذار کنند!

اما تصور کنید بجای اسم مک دونالد شما یک همبرگر از کراک می‌خریدید! به نظرتان باز هم برای‌تان جذاب بود که یک همبرگر کراک بخورید!؟

اگر فکر می‌کنید کراک هم اسم خوبیست و نام آن قدرها هم تاثیر ندارد فیلم “the founder” را تماشا کنید تا متوجه شوید اسم مناسب چقدر اهمیت دارد و چه شد که دو برادر مک دونالد کسب و کار خود را به ری کراک واگذار کردند و کنار کشیدند!

اهمیت انتخاب اسم و تاثیر زیاد نام مناسب - فیلم موسس

روش‌های برای پیدا کردن و ساخت اسم مناسب برای سایت یا برند

اما حالا که متوجه شدیم که اسم سایت یا برند چقدر تاثیرگذار و با اهمیت است، وقت آن رسیده که با هم به کلیدهایی که یک اسم زیبا را از اسامی معمولی متمایز می‌کند بپردازیم و یاد بگیریم چه اسم‌هایی ماندگارتر خواهند بود و چه اسامی به زودی فراموش می‌شوند

اگر شما هم جزو افرادی هستید که اول حروف یک جمله یا عبارت را برمی‌دارید و به هم می‌چسبانید حتما ازین جا متن به بعد را دوبرابر با دقت بیشتری بخوانید!

اسامی تصویری بهترین گزینه انتخاب نام سایت یا برند هستند

تصاویر هزار بار بیشتر در ذهن باقی می‌مانند

اگر این صفحه را قرمز می‌کردم حتما تا ماه‌ها یادتان می‌ماند که در دگردیسی مقاله‌ای دیدید که تمام آن قرمز بود!

انسان‌ها تصاویر و اسامی که تصویری در ذهن آن‌ها تداعی می‌کنند را خیلی بهتر و سریع‌تر در ذهن می‌سپارند، اگر به شما بگویم سیب، دقیقا یک سیب را می‌توانید مجسم کنید و در خاطر خود بیاورید و همراه آن تجربیات، طعم و تمام احساساتتان در مورد سیب هم در ذهنتان احتمالا زنده خواهد شد و ممکن است حتی احساس خوبی پیدا کنید، اما به نظرتان با شنیدن اسم تیندا هم این اتفاق می‌افتد؟ تیندا یک اسم من در آوردی است که از خودم درآوردم، اما شما برای به خاطر سپردن آن باید حسابی تلاش کنید!

اسامی که از آن‌ها تصویری در ذهن خود داریم خیلی راحت‌تر در ذهن باقی می‌مانند و شرکتی مثل اپل هم از این نکته در انتخاب اسم خود به خوبی استفاده کرده است.

اما برای تاثیر بیشتر در برخورد اول مخاطبان با برند شما خیلی بهتر است که اگر اسم تصویری برای سایت خود انتخاب کرده‌اید یک تصویر مرتبط به حوزه کاریتان تداعی شود، به عنوان یک مثال خیلی خوب می‌توانم به اسم آپارات اشاره کنم که هم تصویری است و هم مرتبط به پخش تصاویر و اگر از فردی که تابحال یکبار هم سایت آپارات را ندیده است بخواهیم با شنیدن اسم آپارات حوزه کاری این سایت را تشخیص دهد احتمالا می‌تواند حدس‌های خوبی بزند.

اما اسامی تصویری مثل دو لبه یک تیغ هستند همانطور که گفتم با شنیدن آن‌ها یکسری احساسات و تجربیات و مفاهیم در ذهن شونده تداعی می‌شود و حالا اگر این احساسات و عواطف و تصاویر منفی باشند، نظر آن‌ها نسبت به شرکت و سایت و برند شما منفی خواهد شد و این یک شروع خیلی بد برای تاثیرگذاری است!

به عنوان مثال جف بیزوس که در حال حاضر ثروتمندترین فرد روی کره زمین است و همه او را با سایت آمازون (amazon.com) می‌شناسند در ابتدا بجای اسم آمازون اسم cadabra را انتخاب کرده بود که به معنی عجی مجی لاترجی خودمان است اما مشکلی که این اسم داشت این بود که در هنگام شنیدن با اسم cadaver به معنی مرده اشتباه گرفته می‌شد و احساس فوق‌العاده بدی همراه خود داشت و بیزوس هم هوشمندی به خرج داد و بر روی اسم اولیه خود پافشاری نکرد و اسم قدرتمند آمازون جایگزین این اسم شد.

اسم سایت آمازون در ابتدا با نام cavader به معنی مرده اشتباه گرفته میشد!

اسامی تصویری از هر اسم دیگری بهتر در ذهن باقی می‌مانند پس در درجه اول سعی کنید یک اسم تصویری مرتبط به حوزه کاریتان پیدا کنید.

برای اینکار می‌توانید ابتدا حوزه کاریتان را مشخص کنید و تمام اسامی تصویری که مرتبط با کسب و کارتان است را یادداشت کنید

اسامی که همراه خود داستانی روایت می‌کنند

دسته دوم اسامی تاثیرگذار، اسامی هستند که همراه خود یک داستان، مفهوم یا یک خاطره مشترک را تداعی می‌کنند، به عنوان مثال دگردیسی جزو این دسته است و به فرآیند تبدیل شدن کرم ابریشم به پروانه و تغییرات مثبتی که در این فرآیند اتفاق می‌افتد اشاره می‌کند(اگر علاقه دارید در این باره بیشتر بدانید صفحه درباره ما را مطالعه کنید)، یا اسمی مثل علی بابا تداعی کننده شخصیت کارتونی است که دائما در حال سفر بود و انتخاب آن برای یک شرکت سیر و سفر بسیار مناسب است.

اسامی داستانی مانند اسامی تصویری قابلیت به خاطر سپاری خوبی دارند

خوبی اسامی داستانی این است که غالبا تصویری هم هستند و می‌توانند درست مانند اسامی تصویری به خاطر سپرده شوند

برای پیدا کردن اسامی داستانی می‌توانید به اتفاقات و فرآیندها و خاطرات مشترک افراد در حوزه کاری خودتان فکر کنید.

اسامی مرکب که عصاره چند کلمه را در خود دارند

روش بعدی برای پیدا کردن اسم استفاده از ترکیب کلمات است، گاهی ما نمی‌توانیم طبق دو روش قبل اسم مناسبی پیدا کنیم در این حالت می‌توانیم کلمات کلیدی حوزه کسب و کار خود را به هم ترکیب کنیم و کلماتی بسازیم که به نوعی بیان کننده خدمات یا محصولات ما هستند، در استفاده از این نوع اسامی باید دقت کنید چرا که ممکن است بعدا شمارا به دردسر بیاندازند

برای مثال اسم دیجی کالا عصاره دو کلمه دیجیتال و کالاست و خب می‌دانیم امروز در دیجی کالا هر نوع کالایی (حتی مدتی هندوانه!) هم فروخته می‌شود و این یعنی ناسازگاری اسم برند و سایت با حوزه خدمات و محصولات که با ورود دیجی کالا به کالاهای غیر دیجیتال سیلی از انتقادها به سمت آن‌ها روانه شد.

ویژگی‌هایی که یک اسم سایت یا برند زیبا باید داشته باشد

حالا که با روش‌هایی گفته شده (یا هر روش دیگری) مجموعه‌ای از اسامی پیدا کرده‌اید، باید دقت کنید که اسم شما لازم است ویژگی‌هایی دیگری هم داشته باشد.

اسامی کوتاه راحت‌تر در ذهن باقی می‌مانند

با توجه به اینکه بخش مهمی از کاربران سایت شما را کاربران وفادارتان تشکبل می‌دهند اگر اسمی که انتخاب کرده‌اید آنقدر طولانی است که باعث می‌شود افراد قید تایپ کردن آن را بزنند بهتر است شما هم قید اسمی که پیدا کرده‌اید را بزنید، به عنوان یک قانون سر انگشتی اسامی که بیشتر از 12 حرف دارند برای اسم سایت مناسب نیستند

بخاطر سپاری اسم خود را چک کنید

بعد از پیدا کردن اسامی مناسب نوبت این است که اسامی مورد نظر خود را به افراد مختلف بگویید و از آن‌ها بخواهید اسامی گفته شده را به ترتیب به شما بگویند، اگر اسمی را زودتر از بقیه گفتند احتمال به خاطر سپاری آن اسم هم بیشتر است و اسامی که افراد مختلف بعد از شنیدن به سختی به خاطر می‌آورند مناسب نیستند

به آهنگ اسم‌تان توجه کنید

آهنگ اسم هم از جمله نکات خیلی مهمی است که به تنهایی می‌تواند یک اسم را ماندگار کند، اسامی مثل کوکاکولا، زمزم، اشی مشی، پمپرز و … با آهنگ خود ماندگار شده اند و برخی از آن‌ها حتی معنی و تصویری هم ندارند! اگر حواستان به آهنگ اسمتان نباشد ممکن است اسمی را انتخاب کنید که تلفظ بسیار سختی دارد و انسان‌ها هم اسامی که در تلفظ آن دچار اشکال هستند را به هیچ عنوان بخاطر نخواهند آورد حتی اگر بارها و بارها آن اسم را بشنوند!

به نوشتار اسم‌تان دقت کنید

یکی دیگر از ویژگی‌های یک نام خوب برای سایت املا درست نام سایت است، اگر اسم شما دارای نوشتارهای مختلف است این قضیه می‌تواند شما را به دردسر بیندازد، از آنجایی که اسامی فارسی در نوشتار انگلیسی ممکن است به روش‌های مختلف نوشته شوند به این حروف دقت ویژه کنید به عنوان مثال صدایی مانند او ممکن است در نوشتار لاتین به دو سبک oo یا ou نوشته شود و شما را به دردسر بیاندازد، به عنوان مثال برخی افراد اسمی مانند منصور را به صورت mansoor و برخی به صورت Mansour می‌نویسند.

حالا نوبت شماست تا نظر خود را راجع به این مقاله برایمان بنویسید

خبرنامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود
ثبت نام