راهنمای ویدیویی ثبت موقعیت مکانی و آدرس کسب و کار در گوگل مپ

 • خانه
 • آموزشی
 • راهنمای ویدیویی ثبت موقعیت مکانی و آدرس کسب و کار در گوگل مپ
چگونه لوکیشن و آدرس مکان خود را در نقشه گوگل ثبت کنیم؟ در این آموزش به صورت قدم به قدم آدرس یک کسب و کار را در نقشه گوگل ثبت خواهیم کرد
چکیده این مطلب
آموزش ثبت موقعیت مکانی کسب و کار در گوگل مپ

ثبت موقعیت مکانی کسب و کار در نقشه گوگل یکی از اولین کارهایی که هر مغازه، شرکت، وبسایت یا هر کسب و کاری فارغ از آنلاین یا آفلاین بودن، باید آن را انجام دهد. در این مقاله می‌خواهیم این کار را در کمتر از چند دقیقه با همدیگر انجام دهیم تا متوجه شوید که انجام اینکار تا چه حد ساده است!

اگر حوصله و وقت کافی برای مطالعه تک تک نکات این مقاله را ندارید، در ویدیو زیر مراحل ثبت موقعیت مکانی در نقشه گوگل به وسیله گوشی و کامپیوتر در کمتر از 4 دقیقه توضیح داده شده است.

اهمیت ثبت مکان کسب و کار در گوگل مپ (google map)

اگر با مباحث سئو و بهینه سازی آشنایی داشته باشید احتمالا باید بدانید که یکی از مهم ترین مباحث موجود در سئو، لوکال سئو و یا سئو محلی است. همانطور که می‌دانید گوگل از همان ابتدای کار خود به دنبال این بوده که بهترین و شخصی‌سازی‌ شده‌ترین نتایج را به کاربران خود نمایش دهد و یکی از ابزار هایی که باعث همچین خروجی‌ای می‌شود، توجه به سئو محلی یا لوکال سئو است.

به همین دلیل است که اگر یک کلمه کلیدی را در دو موقعیت جغرافیایی مختلف سرچ کنیم نتایج متفاوتی را به شما نمایش داده خواهد شد. به عنوان مثال اگر شما عبارت “کافی شاپ” را سرچ کنید، نتایجی که مشاهده خواهید کرد نزدیک ترین کافه های موجود در شهر شماست.

نحوه نمایش نتایج جستجو براساس موقعیت مکانی

 

پس اگر کسب و کاری دارید نیاز است تا موقعیت جغرافیایی بیزنس خود را در گوگل ثبت کنید تا راحت تر بتوانید مشتریان یا مخاطبان بالقوه نزدیک به محل کسب خود را جذب کنید.

گوگل به منظور کمک به کسب و کار ها قابلیت گوگل مای بیزنس را که یک ابزار رایگان هم است راه اندازی کرده است و صاحبان مشاغل میتوانند حساب خود را ایجاد کرده و مالکیت خود را ثبت کرده و اطلاعات مهمی از قبیل موقعیت مکانی و ساعات کاری و … را در آن وارد نمایند. اما متاسفانه به دلیل تحریم ها دسترسی این سیستم برای کاربران ایرانی غیر فعال است و نمیتوان از آن استفاده کرد .ولی جای هیچ نگرانی نیست چرا که با ثبت اطلاعات در گوگل مپ تقریبا تمامی امکانات و اطلاعاتی که گوگل مای بیزنس در اختیار شما قرار میدهد را میتوانید داشته باشید.

چگونه لوکیشن خود را در گوگل مپ ثبت کنیم

قدم اول – ورود به اکانت گوگل

در ابتدای کار باید وارد گوگل شده و از طریق گزینه sign in  وارد حساب کاربری گوگل خود شوید

* قبل از هر کاری شما نیاز به یک اکانت گوگل (Gmail) دارید اگر اکانت گوگل ندارید در ابتدای کار حساب کاربری خود را ایجاد کنید.

قدم دوم – ورود به برنامه گوگل مپ

پس از ورود به حساب گوگل خود از طریق google app  گزینه map  را انتخاب کنید تا بتوانید وارد محیط گوگل مپ بشوید.

قدم سوم – انتخاب موقعیت مکانی کسب و کار

خب در این جا شما نقشه شهری که در آن حضور دارید را میبینید و با کلیک کردن و حرکت دادن موس میتوانید موقعیت آن را جابه جا کرده و موقعیت مورد نظر خودتان را پیدا کنید.

صفحه-اصلی-گوگل-مپ

برای این که بتوانید اطلاعات خود را در گوگل مپ ثبت کنید نیاز است که از قسمت منو باز شونده گوشه تصویر گزینه Add a missing place  را کلیک کنید

ثبت-موقعیت-در-گوگل

قدم چهارم – ثبت مکان انتخاب شده به عنوان موقعیت یک کسب و کار

با کلیک کردن بر روی گزینه Add a missing place  صفحه ای مطابق شکل زیر برای شما باز میشود که باید اطلاعات خود را در آن وارد کرده و موقعیت جغرافیایی خود را مارک نمایید.ثبت-اطلاعات-ضروری-در-گوگل-مپ

اطلاعات ضروری که حتما باید پر کنید 

Name  : نام تجاری و یا کلمه کلیدی بیزنس خود را بنویسید

Category  : حوزه فعالیت بیزنس خود را بنویسید

Location  : آدرس و یا موقعیت جغرافیایی بیزنس خود را وارد کنید

* توجه داشته باشید که با مارک کردن موقعیت جغرافیایی خود روی نقشه آدرس آن نیاز در قسمت location  نوشته میشود اما میتواند آن را پاک کرده و یک آدرس دقیق تر را برای موقعیت خود وارد کنید.

اطلاعات اختیاری که بهتر است پر کنید

اطلاعات-اختیاری-جهت-ثبت-در-گوگل-مپ

Hours : ساعات کاری در روز های مختلف هفته

Contact : شماره تماس

Website : آدرس وبسایت

Opening date : تاریخ افتتاحیه یا تاریخ بازگشایی

Add a photo : قرار دادن عکس دلخواه از محل کارتان

با پر کردن تمام اطلاعات لازم تقریبا به پایان کار رسیده ایم برای اطمینان بهتر است که یک بار دیگر اطلاعات خود را چک کنید و در نهایت بر روی دکمه  send کلیک کرده تا اطلاعات شما ثبت شود.

با ارسال اطلاعات، محل بیزنس شما در گوگل ثبت میشود فقط کمی زمان لازم است تا اطلاعات شما توسط اوپراتور های گوگل تایید شود این فرایند معمولا تا 24 ساعت طول میکشد.

چگونه از ثبت مکان خود در گوگل مپ مطمئن شویم؟

پس از ارسال معمولا تا چند ساعت اطلاعات شما توسط گوگل ثبت میشود و این فرایند ممکن است تا حداکثر 24 ساعت طول بکشد. برای بررسی وضعیت خود می‌توانید وارد گوگل مپ شده و از قسمت منو گزینه  Your contributions انتخاب نموده و از تب edit میتوانید مکان های ثبت شده خود را مشاهده کنید

بررسی-ثبت-شدن-اطلاعات-در-گوگل-مپ

برای هر یک از موقعیت های ثبت شده یکی از سه وضعیت در حال انتظار (Pending ) ، تایید شده (Approved) و اعمال نشده(Not Applied) قابل مشاهده است.

بررسی-ثبت-شدن-اطلاعات-در-گوگل-مپ

سخن پایانی

اگر با مفاهیم سئو تا حدودی هم آشنایی داشته باشید حتما اسم سئو محلی به گوشتان خورده، یکی از اولین و تاثیر گذارترین کارها برای افرایش سئو محلی ثبت موقعیت جغرافیایی شرکت و یا کسب و کارتان در گوگل است. شما بدون نیاز به وبسایت هم می‌توانید با ثبت کسب و کار خود در گوگل مپ از طریق گوگل مشتریان بالقوه ای را به سمت کسب و کار خود جذب کنید.

امروزه افراد برای انجام تمامی فعالیت ها و فرایندهای خود از گوگل کمک می‌گیرند و در واقع آن را راهنمایی برای تمامی فعالیت‌های خود می‌دانند و به آن اعتماد دارند پس چه چیزی بهتر از این که شما توسط گوگل به افراد معرفی شوید و با این فرایند اعتبار کسب و کار خود را نیز افزایش می‌دهید.

در نهایت اگر درباره ثبت موقعیت مکانی کسب و کارتان در نقشه گوگل سوالی دارید، در بخش دیدگاه‌ها، می‌توانید سوالات خودتان را مطرح کنید. کارشناسان ما در کمتر از 24 ساعت پاسخگوی سوالات شما خواهند بود.

خیر، شما به صورت کاملا رایگان و بدون نیاز به پرداخت هیچگونه هزینه‌ای، تنها با داشتن یک اکانت گوگل، می‌توانید لوکیشن مورد نظر خودتان را در نقشه گوگل ثبت کنید.

بله، بعد از اینکه موقعیت مکانی مورد نظر خودتان را ثبت کردید، برای ویرایش اطلاعات می‌توانید درخواست خودتان را ثبت کنید.

گوگل با توجه به پارامترهای متعدد و مختلفی تصمیم به نمایش کسب و کار شما در نتایج خود به صورت پنل‌های دانش خود می‌کند. دقت کنید که نمایش کسب و کار شما در نتایج جستجو از محدوده اختیار شما خارج است و گوگل درباره این موضوع تصمیم‌گیری می‌کند. اما به طور کلی نمایش کسب و کار شما در نتایج گوگل، ممکن است از چند روز تا چندین ماه بعد از ثبت در نقشه گوگل، طول بکشد.

خیر، برای ثبت موقعیت کسب و کار خودتان اجباری به ثبت آدرس وبسایت نیست و این گزینه یک گزینه دل بخواهی است.

باید در خاطر داشته باشید که افزودن عکس، نظر و حتی ویرایش و حذف مکان‌های ثبت شده برای همۀ کاربران امکان‌پذیر هست. اگر تصاویر ثبت شده مربوط به کسب و کار شما نیست می‌توانید گزارش خود را به پشتیبانی گوگل ارسال کنید تا درصورت تایید این اطلاعات اضافه حذف شوند. دلیل اصلی اینکه صاحب کسب و کار دسترسی مستقیمی به این اطلاعات ثبت شده یا ویرایش شده ندارد تحریم بودن سرویس Google My Business در داخل ایران است. در این شرایط بهترین کار گزارش این اطلاعات غلط توسط تعداد کاربران زیاد و یا کاربرانی است که در سرویس نقشه گوگل امتیاز بالایی دارند.

بله، می‌توانید در توضیحات نام یا آدرس، شعبه‌های مختلف را مشخص کنید. در داخل ویدیو این مقاله، این موضوع توضیح داده شده است.

حالا نوبت شماست تا نظر خود را راجع به این مقاله برایمان بنویسید

خبرنامه

9 پاسخ

 1. سلام، خواستم بابت این مقاله خوب ازتون تشکر کنم، بالاخره موفق شدم آدرس مغازمو تو گوگل مپ ثبت کنم!

 2. سلام وقت بخیر
  لطفاً بفرمایید چگونه آدرس کسب و کارم را در گوگل مپ ثبت و آدرس آن را برای اجرا کننده وب سایتم ارسال کنم
  ممنون از پاسخگویی شما

 3. سلام و عرض ادب
  چگونه لوکیشن کسب و کار را توسط تیک برای قرار گرفتن در وب سایت ارسال کنیم ؟,
  ممنون از پاسخ شما

  1. با سلام،
   در داخل ویدیو مراحل ثبت لوکیشن در گوگل به صورت کامل توضیح داده شده، البته محدودیت های گوگل برای ثبت موقعیت مکانی جدید اخیرا بیشتر شده به همین منظور می‌توانید از راهنمایی های متخصصان معرفی شده در مقاله هم کمک بگیرید.

 4. سلام. ممنون از مطالب خوبتون.
  من برای ویرایش مکان یک کارخانه به مشکل برخوردم. چند سال قبل مکانش در گوگل ثبت شده، الان مکان کرخانه تغییر کرده و می خوایم تغییرش بدیم، اما اون جیمیلی که اول باهاش ثبت شده رو نداریم. با جیمیل دیگه ای چندین بار ویرایش انجام دادیم اما تغییر نکرده. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید که از چه طریق دیگه ای میتونیم اقدام کنیم؟

  1. سلام، ممنون از نظرتون
   با توجه به اینکه سرویس گوگل مای بیزینس در داخل ایران در دسترس نیست، انجام این کاری که مد نظرتونه یکم با چالش رو به رو میشه و کاملا طبیعیه.
   دوتا راه حل دارید، یک اینکه از کسایی کمک بگیرید که امتیاز خیلی بالایی در سرویس مپ گوگل دارند و ترجیحا خارج از ایران ساکن هستند و دو اینکه با تعداد زیادی اکانت جیمیل گزارش تغییر بدید که در هر دو حالت مدت زمانی طول میکشه تا این تغییرات انجام بشن.

   1. سلام
    من سالها پیش توی گوگل اینکارو برای بیزنس خودم انجام دادم ولی توی گوگل میاره ولی توی اینستاگرام که میخوامپست بزارم لوکیش رو نمیارا چیکار میتونم بکنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود
ثبت نام